Kdo zaplatí pokutu za jízdu bez bezpečnostních pásů?

26.05.2021

Jízda z bezpečnostními pásy je předpis, který ale nejvíce porušují samotní spolujezdci. Především ti na zadních sedadlech, kteří nepovažují používání bezpečnostních pásů za důležité. Přitom cestující na zadních sedadlech mohou při nehodě jednoduše usmrtit cestující na předních sedadlech. Při nárazu nebo prudkém brždění se totiž hmotnost lidského těla zvyšuje až desetinásobně.

Nepřipoutaný spolujezdec

Za bezpečnost přepravovaných osob ve vozidle zodpovídá řidič. Ten by měl styl jízdy přizpůsobit stavu vozovky a cestující přepravit tak, aby se jim nic nestalo. Co se však týká bezpečnostních pásů, zodpovídá řidič za své vlastní připoutání

Spolujezdci jsou svéprávné osoby a řidič má pouze povinnost je o tomto předpisu poučit. Pokutu tak platí spolujezdec sám. A stejné je to i v případě dopravní nehody. Jestliže se spolujezdec při nehodě zraní, nemůže vinu svalovat na samotného řidiče. Jeho povinností bylo se připoutat, což ale neučinil.

Povinné ručení a spolujezdec

Povinné ručení se nevztahuje jenom na škody, které způsobíte dopravní nehodou třetím osobám, ale rovněž na přepravované osoby ve vašem vozidle. Pojistka ale zohledňuje pouze škody, nikoliv úraz. Pod škodu se vztahuje např. bolestné, ušlý zisk na výdělku během pracovní neschopnosti atd.

Pokud byste chtěli mít bezpečí svých spolujezdců pod kontrolou, můžete si v rámci povinného ručení sjednat tzv. úrazové pojištění spolujezdců.