Kdy volat k nehodě policii, kdy záchranku, kdy hasiče, a kdy nikoho?

22.12.2021

To, že nabourané auto nehoří, neznamená, že nejsou hasiči potřeba. Stačí, když překáží provozu. Hasiči nejprve řešili nehodu kamionu. Následně se jen kousek od nich srazilo dalších pět aut. 

Ve čtvrtek 16.10. zasahovali hasiči hned u dvou velkých dopravních nehod, které se staly na pražském okruhu, a dokonce jen pár desítek metrů od sebe. Jako první řešili nehodu nákladního auta, a když už to vypadalo, že bude po všem, ozvala se kousek od nich velká rána. 

Na místě se srazilo hned pět vozidel. Jednu cestující museli hasiči nakonec z vraku několik dlouhých minut vystříhávat. Důvodem nehody je podle prvních výsledků šetření nevěnování se řízení, když jeden z řidičů nedával dost pozor a naboural do kolony stojících aut. Obě nehody jasně ukazují, že hasiči jsou potřeba i tam, kde nehoří. Bez nich by řešení následků nehod často ani nebylo možné.

I když nehoří?

Hasiči jsou nejčastěji spojováni s požáry, ale řidiči je paradoxně nejčastěji potřebují ve chvílích, kdy nehoří. Jednoduše řečeno, zásah u opravdického požáru je dnes pro hasiče spíš výjimkou než denní rutinou. Mnohem častěji vyjíždí k ošklivým nehodám. 

Můžete se dostat do situace, kdy jako první zastavíte u dopravní nehody a nejste si jisti, jestli je volat. Rada pro takovou situaci je snadná a dal nám ji Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů: "Pokud si člověk není jistý, měl by volat. Obecně platí, že to je v případě zranění osob nebo když vozidla překážejí v provozu nebo dojde k úniku kapalin. Pokud si člověk není jistý, koho volat, je ideální linka 112."

Jsou to právě hasiči, kteří mají potřebné vybavení na to, aby pomohli zraněné osobě z vraku, odklidili zbytky aut ze silnice nebo vyteklé provozní kapaliny, které by mohly být pro ostatní účastníky provozu nebo přírodu extrémně nebezpečné.

Kdy je nezbytně nutná záchranka?

Stejně jako u hasičů, i u záchranky je potřeba pamatovat na to, že je potřeba ji volat i v případě, že poškození po nehodě nejsou viditelně zranění. Stačí, že si někdo stěžuje na bolest zad, na bolest hlavy nebo je jen výrazně zmatený. Přesně v těchto chvílích raději lékaře k místu nehody přivolejte.

Na místě se lze o případné nutnosti přítomnosti záchranky domluvit buď se zasahujícími hasiči nebo policisty. A když u nehody ještě nejsou a záchranáře voláte vy? Připravte se na to, že po vás budou chtít místo, kde se nacházíte, co se stalo a kolik je zraněných. Popište všechno co možná nejpřesněji. Můžete se domluvit také na využití videohovoru, který můžou záchranáři nově využívat.

Co policie?

To je asi největší oříšek. Policie totiž dle zákona nemusí asistovat u každé nehody. Základní pravidla jsou ale jasná. Policie se volá vždy, když:

  • škoda na bouraných autech včetně přepravovaných věcí přesáhne 100 000 Kč
  • dojde k usmrcení nebo zranění osoby
  • dojde k hmotné škodě na majetku třetí osoby
  • dojde k poškození součásti nebo příslušenství pozemní komunikace (svodidla, dopravní značka, zábradlí mostu,...)
  • účastníci nehody nemohou sami zabezpečit obnovení silničního provozu - se účastníci dopravní nehody nedokáží dohodnout na míře zavinění

Když je situace zmatená

Výše už bylo zmíněno, že v případě zmatků nebo nejistoty vám jednoduše pomůže linka 112. Operátor je schopen na místo vyslat všechny složky integrovaného záchranného systému. Popřípadě rozhodne, kdo konkrétně je na místě nehody potřeba. 

Výrazně pomoci může také systém eCall. Ten umí zaregistrovat to, že se stala dopravní nehoda a automaticky volá právě linku 112. Operátor pak i díky GPS systému auta přesně ví, kde se nehoda stala a díky počtu vystřelených airbagů v autě také ví, kolik osob v havarovaném autě cestovalo. Pokud je ale potřeba například záchranka pro více osob, například pro sraženého chodce nebo další účastníky nehody, je potřeba to operátorovi sdělit.

Kdy není potřeba vůbec žádná pomoc?

Výše jsme popsali ty závažnější případy, kdy je u nehody nutná pomoc složek IZS. Ovšem ve chvíli, kdy jde o malý městský ťukanec, při kterém není nikdo zraněn, nejsou velké škody, auta nijak výrazně nepřekáží provozu nebo z nich nic neteče, není potřeba volat hasiče, policii a ani záchranku. Faktem ale je, a není dobré na něj zapomínat, že u nových aut je výše zmíněná škoda 100 000 Kč velmi těžko odhadnutelná. Například u nových BMW, která mají laserové světlomety, může být i malá městská nehoda velmi drahá.