Lidé přes eObčanky kontrolují stav bodového konta řidiče.

06.11.2019

Ministerstvo vnitra vydalo od loňského července 1,1 milionu občanských průkazů s čipem, takzvaných eObčanek. Z toho třetina dospělých držitelů si aktivovala elektronickou část, která umožňuje i přístup do Portálu občana. Díky tomu si mohou například online ověřit stav bodů v registru řidičů, zjistit údaje z živnostenského rejstříku nebo si online zřídit živnost.

Portál občana v posledním roce navštívilo 930 000 lidí. Počet služeb, které portál nabízí, se zvýšil z třiceti pěti na současných více než sto. Ještě letos by měl přibýt plnohodnotný výpis z živnostenského rejstříku a rejstříku trestů.

Další novinkou je fakt, že pro přístup se zaručenou identitou nebude nutná datová schránka. Nově je také možné využívat datové schránky z mobilních zařízení bez zadávání složitého hesla prostřednictvím aplikace Mobilní klíč. Ministerstvo financí kromě toho chystá službu Moje daně pro elektronické podání daňového přiznání. V testovacím provozu je aplikace Oborové zdravotní pojišťovny Vitakarta, portál pacienta Moravskoslezského kraje nebo aplikace eAmbulance kraje Vysočina.

Od příštího roku by přístup lidí do základních registrů mohly umožňovat i bankovní aplikace a banky by zároveň mohly přes registry ověřovat údaje klientů. Zavádění digitálních služeb ve veřejné správě si podle ministra vnitra Jana Hamáčka příští rok vyžádá 1,7 miliardy korun, z toho 1,1 miliardy na ministerstvu vnitra. Tyto peníze však zatím v návrhu státního rozpočtu nejsou.

Nečekaný paradox: prarodiče umělé inteligenci svěříme, vlastní peníze ale ne

V současnosti funguje 990 000 datových schránek, které využívá 1,4 milionu aktivních uživatelů. Proti loňsku stoupl počet fyzických osob využívajících schránky o 21 procent a podnikatelů o 12 procent.