Nohy položené na palubní desce Vás mohou i zabít.

28.11.2019

Teplé počasí je dnes normou a není ničím výjimečným spatřit na silnici auto se spolujezdcem, který si odkládá nohy na palubní desku. Může to být příjemné, možné následky nejsou příjemné ani trochu.

Dost spolujezdců, zejména pak žen, má ve zvyku dávat si v autě nohy na palubní desku. Dělají to hlavně tehdy, když se necítí komfortně při jízdě na delší vzdálenost a v létě je něco takového k vidění docela často. Docela chápeme, že to může být pohodlné, chytré to ale opravdu není.

Sama změněná pozice těla může při nehodě znamenat mnohem horší následky než když se do sedadle posadíte standardním způsobem, největším rizikem je ale něco, co leckomu hned nedocvakne - airbag. Američanka Audra Tatum sedávala s pravou nohou přes levou položenou právě na palubce navzdory protestům manžela. A o nebezpečnosti se přesvědčila na vlastní kůži.

S manželem a dcerou jeli po okresce ve státě Georgia, když jim nedalo přednost auto na křižovatce ve tvaru T. V rychlosti cca 72 km/h došlo ke srážce, při které pochopitelně vystřelily airbagy vozu, ve kterém Tatum seděla na pravém předním sedadle. Pravý kotník měla položený na levém koleni a špičkou se opírala o palubní desku.

Airbag jí vystřelil nohu přímo do obličeje. Jak to bylo příjemné, posuďte sami: čtyřikrát zlomená stehenní kost, zlomený kotník a zlomený nos. Podle záchranářů by z nehody odešla po svých, kdyby měla nohy normálně pod palubní deskou, nikoliv nahoře. A vskutku, manžel a řidič v jedné osobě utrpěl jen odřeniny přesto, že narazil do druhého auta levou částí přídě svého vozu.

Ve stehně má Audra Tatum dnes kromě kosti také kovovou tyč, připevněnou dvěma šrouby u kyčle a dvěma šrouby u kolene, další dva šrouby má v kotníku. Nemůže stát více než čtyři hodiny denně a říká, že má zničený život.

Dnes slouží jako dokonalý příklad, proč nohy nepatří jinam než pod palubní desku. Sama se snaží ostatní upozorňovat na to, co se jí stalo, aby se to nepřihodilo nikomu jinému. Šlechetné, pro nás všechny ale bude nejlepší, když se do podobné situace nedostaneme vůbec...