Stovky lidí přišly během Oktoberfestu o řidičský průkaz, i když nikdo neřídil auto.

05.11.2019

Přehnaná německá pořádkumilovnost, nebo správný smysl pro odpovědnost? Posuďte sami, stovky lidí na každý pád přišly o řidičák kvůli novému pravidlu, které za dopravní prostředek považuje i elektrickou koloběžku.

Elektrické koloběžky zaplavily města po celém světě, mnohdy k vzteku místních. Stovky německých řidičů mají nyní originální důvod, proč tyto jednostopé hračky upřímně nenávidět. Během 186. ročníku tradičního festivalu Oktoberfest v Mnichově bylo pod vlivem alkoholupřistiženo 414 lidí používajících e-koloběžky. I když to nezní tak tragicky, přesně 254 z těchto hříšníků nakonec nedobrovolně odevzdalo řidičský průkaz.

Odebírání licencí jako na běžícím pásu probíhá kvůli důslednosti místních policistů, kteří se vší vervou začali dodržovat novou, teprve od června platící klasifikaci elektrických koloběžek jako motorových vozidel. Zařazení k automobilům znamená nutnost dodržovat všechna pravidla silničního provozu a řízení pod vlivem mezi ně nepatří. To si zjevně stovky lidí neuvědomily.

Člověk by za nastalé situace čekal jistou shovívavost, na tu ale nedošlo. Policie předem zdůrazňovala jen mezní hodnotu alkoholu v krvi 0,5 promile, novou klasifikaci koloběžek nikoli. U řidičů do 21 let se hranice snižuje na nulu, starší Němci si tak mohou po obědě dát pivo a vyrazit. Při zjištění míry alkoholu v krvi překračující 0,5 promile, ale nedosahující více než 1,1 promile, jde jen o pokutu; množství alkoholu nad 1,1 promile znamená zákaz řízení. Právě ten dolehl na zmíněných 254 jedinců, což je 6 % celkového počtu zabavených řidičáků za celý rok na území Mnichova. Jinými slovy - 6 % lidí letos přišlo o řidičák kvůli alkoholu, aniž by opilí řídili auto, to zní skutečně přísně.

Sankcionovaní piloti koloběžek z Oktoberfestu musí počítat se zákazem řízení v délce od šesti měsíců do pěti let. K jejich jménu budou připočítány tři body a mohou čelit i nutnosti podrobit se preventivnímu vyšetření zdravotnickými odborníky. Pokud byste tedy mířili do Německa a měli tendenci se po konzumaci alkoholu někam přemístit s pomocí elektrické koloběžky, radíme to nedělat, třebaže pro Čecha bude následkem "jen" zákaz řízení na území Německa.