Tři pokusy na řidičák.

10.02.2020

Žadatelé o řidičský průkaz možná budou mít omezený počet pokusů na jeho získání. Po třech neúspěšných zkouškách jízdy by studenti museli opakovat celý výcvik. Počítá s tím návrh pracovní skupiny pro autoškolství na ministerstvu dopravy, informoval předseda sněmovního podvýboru pro dopravu Martin Kolovratník.

Začátečníci dlouhodobě patří podle odborníků k nejrizikovějším skupinám řidičů. "Řidičák na zkoušku by měla být priorita letošního roku. Mladí řidiči jsou jasně nejnebezpečnější na našich silnicích," říká Michal Walter, dopravní psycholog akreditovaný ministerstvem dopravy.

Podle Kolovratníka (ANO) by se stanovením limitu na počet zkoušek zvýšila motivace žadatelů a zároveň by se zkvalitnila jejich příprava na zkoušky. "Hrozba opakování výcviku po třetím pokusu zamezí neustálému opakování zkoušek u nedostatečně připravených žadatelů," podotkl.

Vedle toho pracovní skupina vymezila několik dalších možných změn. Ke zkvalitnění přípravy žadatelů by mělo vést i zvýšení denního limitu výcvikových hodin. Další kroky se týkají instruktorů. Budoucí učitelé autoškol by se mohli účastnit náslechů ve vozidle při praktickém výcviku v jízdě. Učitelé by se už také nemuseli povinně účastnit zkušebních testů. To by podle Kolovratníka mělo zjednodušit práci autoškol.

Návrh dále počítá s možností provádět každou část zkoušky z praktické jízdy motocyklů před jiným komisařem, a tak hodnotit každou ze dvou částí praktické zkoušky samostatně, což by podle skupiny mělo ulevit komisařům i žadatelům.

"Těm navíc chceme prodloužit šestiměsíční lhůtu pro opravné zkoušky na dvanáct měsíců v návaznosti na omezení počtu opravných pokusů," dodal Kolovratník. Žadatelé o řidičský průkaz na motocykl tak budou moci - v případě že neuspěli na začátku podzimu - dokončit zkoušky na jaře.

Stát vedle toho připravuje tzv. řidičský průkaz na zkoušku. Řidičům by v případě jeho přijetí mělo do dvou let od získání řidičského oprávnění hrozit zabavení průkazu už při dosažení šesti trestných bodů místo běžných dvanácti.

Začínající řidiči by tak mohli přijít o oprávnění i po spáchání jednoho přestupku. Opatření by mělo být součástí připravovaných změn bodového systému, které by se měly uskutečnit ještě letos.