Viník nehody se brání proti exekuci z pojišťovny, zažaloval stát o peníze.

28.11.2019

Je to už devět let, co řidič avie Pavel Dekař na přechodu najel do přecházejících dětí ze školky a dvě zranil. Kromě vězení mu soud uložil také povinnost zaplatit odškodné. Peníze za něj uhradila pojišťovna, pak je skrze exekutora po řidiči vymáhala. Dekař to vnímá jako újmu a sám žádá odškodnění po státu.

Podle pravomocných verdiktů soudů byl příčinou nehody v brněnských Obřanech nefungující brzdový systém auta, za nímž stála nedostatečná údržba.

Jedna dívka si z nehody odnesla vážná zranění. Dekař za to dostal dva roky vězení, později mu byl trest zmírněn na osmnáct měsíců a z vězení byl propuštěn.

Kromě toho mu soud uložil také povinnost zaplatit odškodné zraněné dívce. Peníze za něj uhradila pojišťovna, pak je skrze exekutora po řidiči vymáhala. To se obvykle děje v případě, že se pojištěný dopustí provinění, na které se pojistné krytí nevztahuje. Dekař to ale vnímá jako újmu a domáhá se odškodnění od státu. Zatím neúspěšně.

"Řidič se domáhal po státu náhrady nemajetkové újmy ve výši přes 700 tisíc korun," potvrdil Radek Ležatka, mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových(ÚZSVM), který ve sporu hájil stát.

Dekař argumentoval tím, že exekuce k vymožení peněz vyplacených pojišťovnou vůbec neměla být provedena.

"Exekuční řízení vnímal jako pokračování trestního řízení. Způsobilo mu nemajetkovou újmu, protože nikoliv svou vinou nemohl pracovat po dobu svého pobytu ve věznici a vydělat peníze k úhradě svých dluhů," poznamenal Ležatka.

ÚZSVM zatím státu požadované peníze uhájil. Obvodní soud pro Prahu 2 Dekařovu žalobu zamítl, rozhodnutí je nepravomocné.

Z okýnka křičel na děti, ať utečou

Nehoda se stala 14. září 2010 na přechodu pro chodce ve Fryčajově ulici v Brně-Obřanech. Přes cestu tehdy přecházelo 34 dětí z mateřské školky a dvě učitelky.

Většina dětí se včas dostala na chodník, pětiletý chlapec a stejně stará dívka však skončili pod koly náklaďáku. Chlapec měl rozbitou hlavu a odřeniny. Dívku, která strávila dvanáct dní v umělém spánku, i po mnoha měsících od nehody trápily vážné zdravotní komplikace.

Řidiči avie hrozilo za obecné ohrožení z nedbalosti osm let vězení.

"Sešlápl jsem pedál, ale nic se nestalo. Do poslední chvíle jsem myslel, že se mi povede zastavit. Přemýšlel jsem, že auto strhnu mimo silnici, ale všude v okolí přechodu byly děti," řekl u soudu tehdy třiačtyřicetiletý Dekař.

Brzdy nefungovaly kvůli nedostatku brzdové kapaliny. Dekař se přiznal, že její množství nezkontroloval. "Nádobka je vidět, jenom když se sundá přední maska auta, což jsem ten den neudělal," řekl.

V jeho prospěch však hovořilo několik okolností: sám se totiž snažil učitelky upozornit na nefunkční brzdy. Křičel z okénka, ať utečou. I před soudem pak nehody hluboce litoval.

U městského soudu dostal Dekař podmíněný trest za těžké ublížení na zdraví, krajský soud jej ovšem později poslal do vězení. Po Dekařově dovolání k Nejvyššímu soudu byl rozsudek zmírněn.