Co dělat, když jste způsobili dopravní nehodu?
Co dělat, když jste viníkem dopravní nehody? Každému, kdo se pohybuje po husté síti dopravních komunikací v České republice, se může přihodit nehoda. Nemusí dojít pouze ke střetu dvou vozidel, ale bohužel existují i situace, kdy dopravní nehoda má mezi účastníky chodce, cyklisty, zvěř nebo i jiné předměty jako jsou dopravní značení, ploty, mostky nebo třeba pevné stavby.
Co dělat při nehodě? První kroky
Nejdůležitějším krokem je vždy zjištění zdravotního stavu účastníků a zajištění bezpečnosti místa nehody. Pokud nejsme zraněni a nikdo kolem nás, pokuste se dát celému okolí na vědomí, že skutečně došlo k nějakému střetu. Je-li to možné, zapněte výstražná světla, oblékněte se do reflexní vesty, instalujte výstražný trojúhelník a snažte se zabezpečit místo nehody tak, aby např. neunikaly pohonné hmoty či samotná nehoda více neohrožovala kohokoli jiného.
Pokud jsou zde zranění, je důležité koordinovat všechny kroky dle vážnosti rizika. V každém případě volejte linku 155, aby záchranáři přijeli na místo co nejdříve. Následně se snažte všemi dostupnými prostředky pomáhat zraněným. Na uvedené lince 155 vás budou případně postupně vést k tomu, jak zraněným nejefektivněji pomoci.
Hlášení dopravních nehod: Kdy hlásit a kdy ne?
Není tomu tak. Existují pouze čtyři body, kdy máme povinnost dopravní nehodu oznámit, jinak se lze na místě dohodnout s protistranou. Mezi situace, kdy musíme nehodu hlásit policii ČR patří: dojde-li ke zranění jakékoli osoby, dojde-li ke škodě na majetku v přímé souvislosti s nehodou vyšší než 100 000 Kč, dojde-li ke škodě nižší než 100 000 Kč, ale zúčastněné strany se nemohou dohodnout na zavinění a nakonec došlo-li ke škodě způsobené třetí osobě.
Pokud se dohodnete a žádný z výše uvedených bodů nebyl naplněn, je důležité sepsat na místě záznam o nehodě. Nejlépe na tiskopis s názvem „Evropský záznam o dopravní nehodě. Nemáme-li jej ve vozidle, využijte i volného listu. Zde je důležité uvést mimo jména a příjmení účastníků také jejich bydliště, případně nacionále provozovatele vozidla, druh a registrační značku vozidla, pojišťovnu a případně číslo pojistné smlouvy, dále co nejlépe popsat způsob, jak k nehodě došlo a je-li to možné zakreslit ji na náčrtek. Dále pak zajistit co nejlepší fotodokumentaci.
Informujte pojišťovnu o nehodě
Jakmile situace dovolí, informujte telefonicky svoji pojišťovnu. Na místě doložte druhému účastníkovi nehody své nacionále a především číslo pojistné smlouvy. Využijte asistenční službu své pojišťovny, na kterou najdete kontakt uvedený na zelené kartě. Zde vám pomohou nejen s případným odtahem vozidla, ale vždy vám poradí, co konkrétně dělat a jak postupovat.
Nebojte se dát své pojišťovně informace o nehodě, které jste účastníky. Tento krok proveďte v každém případě, ať jste viník dopravní nehody či nikoli. Škoda vzniklá touto nepříjemnou situací je vždy hrazena z povinného ručení. Pokud by náhodou došlo k tomu, že viník není pojištěn, obraťte se na Českou kancelář pojistitelů (se sídlem Main Point Pankrác, Milevská 2095/5, Praha 4,140 00), která poskytne plnění z garančního fondu k tomuto určenému. Pokud by došlo k tomu, že viník dopravní nehody z místa ujel, nahlaste danou skutečnost vždy Policii České republiky.
Je-li vozidlo viníka registrováno na území cizího státu, opište si číslo zelené karty a její časovou platnost nebo číslo dokladu o hraničním pojištění tohoto vozidla. V ideálním případě si opatřetekopie těchto dokumentů. Obecně platí, že čím více informací a důkazů je k dispozici, tím lépe a snadněji se tyto nepříjemnosti kolem dopravních nehod řeší.
Ověřte své nároky na odškodnění
Odškodnění po nehodě je dalším důležitým krokem. Pokud jste nehodu nezavinili a došlo ke zranění, máte nárok na finanční odškodnění. Toto odškodnění se vyplácí z povinného ručení viníka. Pokud jste nehodu způsobili, můžete předat kontakt na Votum Centrum Odškodnění poškozeným a my jim v nelehké situaci pomůžeme. Odškodnění je lepší konzultovat s profesionály, pokud tento krok přeskočíte, může být finanční odškodnění ze strany pojišťovny nižší.