Jak na první pomoc při dopravní nehodě?
Nemusíte je sledovat pouze ve filmech nebo zprávách, hrdinou, který zachrání život, může být kdokoliv z nás. Víte ale, co dělat, pokud se nachomýtnete k dopravní nehodě se zraněním, a jak pomoct zraněnému? Oprašte si s námi zásady první pomoci při dopravní nehodě, ať jste vždy připraveni a nemusíte se bát v této situaci plné stresu zasáhnout.
Při první pomoci myslete na svoji bezpečnost
To, co byste si vždy měli uvědomit, je, že nejprve musíte myslet na svoje bezpečí. Při pohybu po silnici a snaze pomoci druhým totiž můžete hazardovat i s vlastním zdravím. Když se ale budete řídit několika radami, riziko výrazně minimalizujete. První věcí je zastavit auto na správném místě.Samozřejmě zvolte místo v přehledném úseku, nikoliv v zatáčce nebo za horizontem. Zastavte až cca 15 metrů za dopravní nehodou, pokud byste zastavili přímo u nehody, celá situace může být ještě více nepřehledná a další auta by se vám nemusela vyhnout.
Jakmile zastavíte, rozsviťte výstražná světla a oblékněte si reflexní vestu. Vezměte si s sebou mobilní telefon, abyste mohli zavolat záchrannou službu, a nezapomeňte na lékárničku. Jakmile opustíte svoje auto, umístěte výstražný trojúhelník minimálně 50 metrů od auta na běžné silnici nebo 100 metrů na dálnici. Ještě, než zahájíte samotnou první pomoc při dopravní nehodě, je nutné zajistit nabourané vozidlo. To znamená vypnout motor a zatáhnout ruční brzdu.
Pokud ale havarované auto hoří, nepřibližujte se k němu a zavolejte hasiče. Když už jsme u volání záchranných složek, na linku 155 nebo 112 pak volejte nejlépe tehdy, když už víte, kolik je zraněných, a můžete alespoň zhruba popsat jejich stav.
Karta první pomoci by neměla v autě chybět
Pojem o tom, jak postupovat při první pomoci u dopravní nehody, nejspíš všichni máme, ať už ze školy nebo třeba z kurzů. Když se ale do takové vypjaté situace opravdu dostaneme, můžeme zpanikařit. V tu chvíli pomůže karta první pomoci, kterou bychom měli všichni vozit v autolékárničce. Pokud v té vaší chybí, zde najdete kartu první pomoci k vytisknutí v PDF. Tento „tahák“ vám připomene ty nejdůležitější body a dodá vám jistotu.
První pomoc krok za krokem: Postarejte se o zraněné
Každá nehoda i zranění jsou ale samozřejmě úplně jiné a neexistuje univerzální návod k tomu, codělat u zranění při autonehodě. Proto vám dáme několik základních doporučení, které můžouzachránit životy.
-
Na nic nečekejte a zbytečně neváhejte, při masivním krvácení, zástavě dýchání nebo srdcejde doslova o vteřiny. Na druhou stranu se ale nesnažte ošetřovat zranění, která neohrožují život. Například ošetření zlomenin určitě počká na příjezd záchranné služby. Důležité je zachování základních životních funkcí.
-
Při silném tepenném nebo žilním krvácení využijte tlakový obvaz, popřípadě složený kuslátky, který přitisknete do rány. Pokud je nutné krvácející končetinu zaškrtit, musí to býtvždy nad ranou.
-
Je-li zraněný v bezvědomí, uvolněte mu dýchací cesty zakloněním hlavy a předsunutím dolní čelisti. Pokud nedýchá, nebo dýchá nepravidelně, začněte s resuscitací. Při resuscitaci30krát stlačte uprostřed hrudníku frekvencí 100 za minutu, následně proveďte dva vdechy a pokračujte v tomto rytmu. Hrudník stlačujte do hloubky 4-5 cm a ujistěte se, že zraněný leží na tvrdém podkladu.
-
Zraněné z auta vyprošťujte pouze tehdy, pokud je nemůžete v této poloze ošetřit, napříkladkdyž je nutné provádět resuscitaci. Při vyproštění ale postupujte opatrně, aby nedošlo kporanění krční páteře.
-
Po havárii u zraněných často může dojít k šoku, který poznáte podle slabě hmatatelného zrychleného tepu, povrchního dýchání nebo studeného potu. Zraněný má v tomto případě také často žízeň. Šoku zabráníte protišokovou polohou se zvednutými nohami, lehkým svlažováním rtů a zajištěním tepla. U zraněného v každém případě vyčkejte do příjezdu záchranky.
Když už znáte nejzásadnější body k první pomoci u dopravní nehody, nezapomeňte ani na informace, které se budou hodit o něco později, a to při řešení odškodnění za zranění. Tomu, jaké jsou kroky v případě autonehody z hlediska odškodnění pro zraněné už jsme se věnovali v článku Jak postupovat při dopravní nehodě, když došlo ke zranění?