Nejtěžší nehody kvůli zvěři vznikají, když se řidič snaží vyhnout. Prase nebo srnu raději vždy sražte.

29. 11. 2023
Nejtěžší nehody kvůli zvěři vznikají, když se řidič snaží vyhnout. Prase nebo srnu raději vždy sražte.

Podzimní měsíce přináší řidičům každoročně nejedno úskalí. Je brzy tma, silnice jsou mokré, leží na nich kluzké spadané listí, a navíc se kolem nich začíná ve větší míře objevovat zvěř. Policie upozorňuje, že srážek se zvěří je stále víc a řidiči při ní bohužel často opakují jednu stejnou chybu. Strhávají řízení a snaží se zvíře za žádnou cenu nesrazit. Je to ale lepší než skončit ve stromě.

Řidič se vyhnul na poslední chvíli

Slovenská policie na svém facebooku zveřejnila video, na kterém je zachycena noční jízda řidiče, který se jen na poslední chvíli vyhnul srně, která mu vběhla z tmavého pole do cesty. Ačkoliv ke srážce nedošlo, řidič měl velké štěstí. Velmi snadno totiž takový úhybný manévr končí hůř, než kdyby zvíře na silnici srazil.

Proč je lepší zvěř srazit?

Už jsme výše zmínili, že silnice jsou na podzim velmi kluzké. Krizový úhybný manévr před náhle vběhnutým zvířetem do silnice může mít fatální následky. Sice nesrazíte zvíře, ale snadno můžete ztratit kontrolu nad autem. Takový manévr může podle odborníků či policie skončit třeba nárazem do stromu nebo nehodou s jiným řidičem, kterému takto náhle vjedete do cesty.

Policejní mluvčí Aleš Brendl upozorňuje, že ke srážce může dojít v kteroukoliv denní či noční dobu. „Nejčastěji se takové nehody nicméně stávají za svítání a za soumraku. Velké riziko hrozí i při nočním oslnění dálkovými světlomety vozidla, kdy je zvíře dokonale zmateno a zůstává strnule stát na vozovce.“

Prevencí vzniku těchto nehod je především snížení rychlosti jízdy v místech, kde je možný výskyt zvěře, průběžná zraková kontrola obou stran silnice a soustředění se na možnost, že se zvíře náhle objeví. Jakmile zjistíme jeho pohyb před sebou, měli bychom okamžitě zpomalit a vypnout dálková světla. Zvířata se pohybují většinou ve skupinách, takže je pravděpodobné, že zahlédnuté zvíře nebude samo.

Nehod je víc

Na srážky se zvěří se v posledních dnech byli nuceni zaměřit policisté z Královehradeckého kraje. Celkem se zde zatím odehrálo 686 dopravních nehod a z toho 182 bylo srážkou se zvěří. Pokud bychom to porovnali s loňským rokem, zjistíme, že za stejné období roku 2019 se stalo 172 nehod se zvěří. Zatím je tedy nárůst celkem malý, ale děsivé je, že sedm z těch 10 nehod navíc se odehrálo jen o minulém víkendu.

Policisté upozorňují na to, že vzrůstající tendence je problém, a navíc je v Královehradeckém kraji srážka se zvěří v poslední době nečastější příčinou dopravní nehody.