Řidiči senioři s sebou musí vozit lékařské potvrzení, jinak hrozí krácení pojistného plnění.

6. 2. 2024
Řidiči senioři s sebou musí vozit lékařské potvrzení, jinak hrozí krácení pojistného plnění.

Motoristé sice s sebou od Nového roku nemusejí vozit řidičský průkaz, přesto by ti starší 65 let neměli zapomínat mít po ruce potvrzení od lékaře o zdravotní způsobilosti. V on-line registrech zatím prohlídky zanesené nejsou, a tak šoférům bez platného potvrzení o prohlídce hrozí pokuta i krácení plnění ze strany pojišťovny, jestliže způsobí nehodu.

Řidiči absolvují první povinnou lékařskou prohlídku ve svých 65 letech. Další v 68 letech a poté každé dva roky. A to nejdříve půl roku před narozeninami, nejpozději v jejich den narozenin.

Lékař má paletu možností, jak seniorovi vhodně nastavit pravidla pro řízení podle jeho zdravotních možností. V potvrzení o zdravotní způsobilosti může vyznačit například různá omezení dojezdové vzdálenosti.

Na povinné ručení chybějící prohlídka nemá vliv – škodu může pojišťovna nárokovat na klientovi, pouze kdyby neměl řidičák. U havarijního pojištění ale mohou být podmínky jiné, záleží vždy na konkrétním obsahu pojistné smlouvy.

Podle Ústředního automotoklubu pojišťovny u nehod v případě chybějící prohlídky krátí plnění, což pro řidiče znamená stres i finanční starosti.

Zákaz řízení na místě už nehrozí

Někteří lékaři termín prohlídky připomenou SMS či e-mailem, hlídat si je ale musí především sám řidič.

Také patřím do této věkové skupiny. Prohlídka není nějaká zbytečná buzerace ze strany státu. Řidič by si měl uvědomit, že v první řadě ohrožuje sám sebe.

V rámci změn bodového systému a pokut od letoška došlo v případě nepodrobení se lékařské prohlídce k jistému zmírnění pravidel. Ve správním řízení hrozí už jen poloviční sankce do 5000 korun a na místě do 1500 Kč či jen domluva.

Nehrozí už okamžitý zákaz řízení, policie ale musí obratem informovat úřad, který vydal řidičský průkaz. Ten pak řidiče vyzve, aby v určené lhůtě doložil zdravotní způsobilost, jinak o doklad přijde.

Přitom v Evropské unii je tendence spíše zpřísňovat podmínky jak pro mladší, tak i pro starší řidiče. Česko jde v tomto trochu protisměrnou ulicí.

EU například uvažuje o tom, že by všichni řidiči starší 70 let museli nejen na prohlídku, ale také si zopakovat řidičské testy. Rozhodnutí ale ještě nepadlo.

V tuto chvíli platí, že řidič předkládá při silniční kontrole originál potvrzení o zdravotní způsobilosti řídit vydané lékařem.

Resort dopravy dlouhodobě prosazuje řešení, aby ministerstvo zdravotnictví poskytlo data o zdravotní způsobilosti řidiče do registru řidičů. Pak by to bylo stejně jako s řidičskými průkazy, které si může kontrola ověřit na v databázi, takže je řidiči nemusí vozit s sebou.

Ministerstvo zdravotnictví podle mluvčího Ondřeje Jakoba na změnách pracuje. Termíny ale dané nejsou, Jakob hovoří o následujících letech.