Většina pojišťoven Vám SPZ na přání v případě nehody neproplatí.
Možnost pořídit si registrační značku na přání mají majitelé automobilů v Česku od roku 2016. V loňském roce bylo vydáno bezmála 7,2 tisíce kusů značek na přání. Aktuálně jezdí na českých silnicích okolo 30 tisíc aut s touto speciální SPZ.
Ukázka názvů
V případě auta je značka složená z 8 znaků, nemůže obsahovat písmena G, CH, O, Q a W. Značka také musí obsahovat minimálně jedno číslo. Na silnicích tak můžete potkat auta s různými bizardními názvy SPZ:
019COVID
M0C PRACE
RUMV0DKA
P0SLANEC
PANRAMB0
SEMK0CKA
SUPH0TAM
Více si můžete vyhledat. Objevíte mnoho zajímavostí. Například to, že ďáblové (řidiči se značkou s názvem DEVIL) jezdí v Toyotě či Nissanu a pojišťují se u Uniqa pojišťovny.
Co není zakázáno, je povoleno
Při výběru názvu SPZ jsou zakázaná slova, která jsou hanlivá, podněcují k rasismu, xenofobii a obecně k nenávisti vůči nějaké skupině obyvatel. Povolené nejsou také zkratky používané v souvislosti s orgánem státní správy, záchranných složek atd. Kreativita řidičů při vymýšlení značek nezná mezí, proto se limity v některých zahraničních zemích neustále zpřísňují. V Rakousku je zakázáno třeba i na první pohled neškodné číslo 420, protože odkazuje na 20. dubna, den narozenin Adolfa Hitlera. Stejně tak si na značku nedáte číslo 18, protože A je první písmeno v abecedě a H osmé, nebo 1919, a to kvůli spojitosti s SS: písmeno S je devatenácté.
Kolik to stojí a kolik zaplatí pojišťovna
Jedna značka vyjde na 5 tisíc korun, v případě auta jsou tedy celkové náklady 10 tisíc korun. Značka může být poničena, ať již při nehodě či vandalem, nebo odcizena, tak jak se to stalo v minulosti například skokanovi na lyžích Jakubovi Jandovi. Může být odcizeno i celé auto se značkami na přání.
Pokud je SPZ poškozená, např. po autonehodě, můžete jí na příslušném úřadě vyměnit, a to za poplatek 600 Kč. V případě ztráty nebo odcizení náhrada není možná a nová (jedna) značka na přání vás bude opět stát 5 tisíc Kč.
Vzniká tak otázka, kolik peněz dostanete od pojišťovny: zda mají tyto SPZ hodnotu plastu nebo 10 000 Kč, které potřebujete pro pořízení značek nových.
Rovněž je zajímavé vědět, zda je postup pojišťovny upraven v pojistných podmínkách či pojistné smlouvě, zda je odečítána spoluúčast, zda má daná událost vliv na výši bonusu, zda musíte pojišťovně doložit fotografii SPZ při vstupu do pojištění atd.
Pouze 4 vstřícné pojišťovny
Akademie pojištění oslovila pojišťovny a zjistila, že řada pojišťoven často neproplatí ani zmiňovaný poplatek ve výši 600 Kč, neboť ho považují za tzv. nelikvidní správní poplatek. Jen některé pojišťovny považují náklady na správní poplatek na úřadu za výměnu zničené značky za součást nákladů opravy vozidla, ačkoliv tedy nejde ani o náklady opravy dle technologie výrobce vozidla, ani o díl patřící vlastníkovi vozidla (registrační značka obecně patří státu a držitel je má pouze půjčené na dobu provozu).
Pouze 4 pojišťovny odpověděly, že by za určitých podmínek vyplatily 10 000 Kč. I mezi těmito vstřícnými pojišťovnami jsou však odlišnosti. Znáte je? Bohužel ne všechno dohledáte v pojistných podmínkách.